Múlt héten egy igen érdekes, úgymond „tanulmányi kiránuláson” vettem részt. A Golden Gates Edelmetalle AG magyarországi értékesítési csapata meghívást kapott nagykereskedő partnerünkhöz, a Pro Aurumhoz Münchenbe.
Kiváló munkatársakkal és kollégákkal tölthettem ezt a pár napot, ami alatt rengeteg élménnyel és tudással gyarapodtunk mindannyian. Természetesen készült sok-sok fénykép is, amiből szeretnék párat bemutatni.
A Pro Aurum Goldhaus Münchenben található, s már maga az épület is kimondottan impozáns látványt nyújt, és erősen kirí a környezetéből, ugyanis egy aranytömböt formáz. A 42 m hosszú, 23 m széles és 8 m magas épület pontosan olyan méretekkel rendelkezik, amennyi aranyat, a 2009-es építéséig kibányásztak a Földön. Térfogata 8600 m3.
Nem csupán arról nevezetes, hogy sok céggel egyetemben mi is tőle vásárolunk, hanem arról is, hogy országok kiszolgálója is arany témában. Tavaly a forgalmuk elérte a 2 milliárd eurót! Ezen felül pedig, 2011 óta Németország legnagyobb aranykereskedője és legfőbb értéktárolója is egyben.
Lemehettünk a föld alatti páncélterembe és megnézhettük hogyan is működnek a dolgok a legmagasabb biztonsági besorolású széfteremben. Sajnos fényképezni nem lehetett, ami nem meglepő, de a látvány önmagáért beszélt. Minden egyes kis széfkazetta 91 kilogramm arany tárolására képes! Betekinthettünk – egy ablakon keresztül – a széfterem fala mögé rejtett titkos helyiségbe is, ahol a polcok csak úgy roskadoztak a nemesfémektől.
A széfek meglátogatása után egy rendkívül igényes, körültekintően megtervezett és kivitelezett várószobát mutattak be nekünk, ahol az ügyfelek várakozás közben az interaktív berendezés segítségével gyarapíthatják aranybeli tudásukat.
Olvashatnak és videókat nézhetnek meg róla, követhetik az azonnal frissülő árfolyamokat, a leggyakrabban feltett kérdéseket nyomógombos falikonzol válaszolja meg nekik, és egy hatalmas kivetítőn gombnyomásra percenként frissülő adatokat kísérhetnek figyelemmel arról, hogy pl. a világ 12 legnagyobb aranykitermelő országának hogyan változik az aranykitermelése, melyik ország éppen mennyi aranykészlettel rendelkezik, a világ aranyhasználata hogyan oszlik meg, vagy hogy eddig mennyi aranyat termeltek ki a Földön…

Láthatók továbbá a falon, vitrinben az arany, ezüst, platina és palládium különböző kiszerelései, azok mérete és pillanatnyi ára. Ahogy pedig ráhúzzuk az alábbi képen látható, sínen mozgatható, üvegvitrinre szerelt dobozt, a megfelelő kiszerelésre, úgy válik láthatóvá az adott kiszerelésű nemesfém minden lényeges paramétere.
Továbbá itt található a világ 15 legnagyobb, 1000 unciás, 100.000 Euró névértékű, „Big Phil”-nek nevezett aranyérméje közül az egyik, amely 31,1 kg aranyból áll, 37 cm átmérőjű és 2 cm vastagságú. Értéke 2022-ben 1,83 millió Euró volt.
De ezzel még nem volt vége a meglepetéseknek, ugyanis a terem közepén elhelyezett dobozban egy 12,5 kilós arany, és egy 31 kilós ezüsttömb várta, hogy próbálgassuk rajta az erőnlétünket… Nyilván én is próbálkoztam! :)) Egy idő után Birner úr (Jürgen Birner, a Pro Aurum igazgatója) úgy gondolta eléhetőbbé teszi számunkra, és kézbe vehettük. Hmmm 200 millió forint érték nem sűrűn volt még a kezemben! 🙂

S a végén egy valóban izgalmas előadást hallgathattunk végig Birner úrtól, a Pro Aurum igazgatójától, az arany, jelenleg a világban elfoglalt, s a jövőben várható monetáris helyzetéről.Birner úr jelentős pénzügyi szaktekintélynek számít Németországban, sokan vesznek részt az előadásain, melyek iránt az érdeklődés az utóbbi években folyamatosan nő.
Tegyük hozzá, hogy a németek kicsivel előrébb járnak nálunk gondolkodásban és a megtakarításhoz illő affinitásban. Valamint az arany, mint fontos megtakarítási, és egyáltalán mint pénzügyi eszköz, sokkal elterjedtebb náluk, mint egyelőre nálunk. Sajnos.Az előadásban két dolog nagyon erősen hatott rám. Nyilván – valamilyen mértékben – mindkettővel tisztában voltam, de így, egy szaktekintélytől hallva, még nagyobbat ütött!
Az egyik, hogy egy országban a törvényes fizetőeszköz állapota hűen tükrözi az adott ország valamennyi állapotát! Először a pénz megy tönkre, aztán a gazdaság. Ami nem is meglepő, ha jobban belegondolunk.

A másik pedig, hogy
az arany árfolyama egyáltalán nem növekedne, ha a világ vezető valutái stabil értékűek lennének!
Szerintem érdemes nagyon komolyan elgondolkozni mindkettőn!
Konklúzióként álljanak itt Birner úr szavai:
„A pénzügyi és politikai kockázatok ma már olyan méreteket öltöttek, hogy semmiképpen sem szabad figyelmen kívül hagyni őket egy megtakarítás megtervezésekor. Minden idők legnagyobb monetáris kísérletének végén valószínűleg a hagyományos megtakarítók komoly vesztesek lesznek. Az állam jelenleg erősen érdekelt a magasabb inflációban, mivel ez fokozatosan leértékeli az államadósságot…” (mondja ezt Németországban, ahol 2023 májusában 6,1%-os inflációt mértek, és ettől mindenki kivan! Akkor ezeket a szavakat vajon mennyire kell NEKÜNK magyaroknak, 21%-os inflációval komolyan vennünk?!)
Folytatta: „Ha a gazdaság stabil, és a pénz vásárlóértéke nő, akkor nincs szükségük aranyra, amely bebiztosítja a pénzük értékét. Ám ha az ellenkezőjét érzik és tapasztalják, akkor vegyenek aranyat. Ugyanis ha valami 2000 évig fennmarad akkor nem hiszem, hogy egy káros előítélet vagy egy helytelen teória az alapja! Tegyék azt a pénzükkel, amit a világ vezető jegybankjai is tesznek, és nem lesz pénzügyi gondjuk a jövőben.”