A két legnépszerűbb befektetési stratégia

Akik komoly anyagi háttérrel rendelkeznek, leginkább egy összegben szeretnek nemesfémbe fektetni, majd „elfelejteni” az egészet. Ez nyilván egyszerű, de két komoly problémát is felvet. Egyrészt, szinte lehetetlen elcsípni a legjobb árat, másrészt pedig anyagilag nem feltétlenül ezzel járunk a legjobban. Hasonlítsunk most össze két eltérő stratégiát.

2025 nagy nyertese: az ezüst – és ez még csak a kezdet

2025-ös év befektetési versenyének abszolút győztese az ezüst lett: USD-ben duplázott, euroban és forintban is történelmi csúcsokra futott. Megmutatom, miért indult el ez a parabolikus, szárnyaló emelkedés – az ipari kereslettől a kínálati feszültségig –, és mit jelent ez a magyar befektetőknek 2026 előtt. Ha eddig az arany voltszámodra a biztos pont, immár érdemes az ezüstre is stratégiai szemmel tekinteni.

Miért hisszük, hogy az arany örök érték?

Válság, infláció, bizalomvesztés — amikor a világban káosz, és a szívekben félelem van, az emberek ösztönösen a nemesfémek, különösen az arany felé fordulnak. De miért társul ehhez a fémhez minden másnál nagyobb érzelmi amplitúdó, miért gondoljuk, hogy az egyetlen sárga fém különleges, mitikus, és időtálló? Az arany-mítosz történelmi gyökereit és pszichológiai hátterét járjuk körbe.

Vajon aranyat vagy forintot érdemes évekig gyűjtögetni?

Mióta nemesfém-befektetésekkel foglalkozom, számos olyan sztereotípiával, és előítélettel találkoztam, amik egyöntetűen információhiányból fakadtak. A célom átírni ezeket a fals elképzeléseket, és közelebb hozni az emberekhez a fizikai arany, ezüst nyújtotta előnyöket, és a nemesfémekben történő vagyonépítést. Most nézzük meg mi a különbség a forint és az arany gyűtögetése között?

Meglesz 2030-ig a 10 000 dollár?

Az arany árfolyama idén már 22 történelmi csúcsot megdöntött, de a nyár az oldalazásról szólt. Most a nagy kérdés az, hová juthat 2030-ig. Elemzők szerint a következő öt évben 5000–6000 dollár is reális cél, de vannak, akik 7000, sőt akár 10 000 dolláros árfolyamot sem tartanak kizártnak. Megnézzük az előrejelzéseket, a lehetséges forgatókönyveket és azt, miért lehet most izgalmas aranybefektetőnek lenni.

Egy új aranysztenderd felé tartunk?

Az Egyesült Államok kormánya és a Federal Reserve olyan lépéseket tesz, amelyek egy aranyfedezetű monetáris rendszer bevezetésére utalnak. Ezt a folyamatot „monetáris újraindításnak” nevezik, amely során a jelenlegi fiat pénzrendszert egy stabilabb, fizikai arany-alapú rendszer válthatja fel. „A következő néhány évben valami nagy globális gazdasági átrendeződésre lesz szükségünk. Ez valami olyasmi lesz, mint egy új Bretton-Woods.”