Igencsak pezsgő időszak elé nézünk! 💰💰💰

Hónapok óta hosszan elhúzódó oldalazás zajlott az aranypiacon, ám mindvégig magas szinteken mozgott az árfolyam, alig elmaradva az eddigi történelmi csúcstól (3500 USD/uncia). A nyár folyamán igazán mélyreható korrekciók nem tudtak kibontakozni. Ez azt mutatja, hogy nagyon erős bázisa van az aranyárnak, amit folyamatos, erős kereslet táplál.

Most viszont egyszerre robbant mindkét nemesfém árfolyama. Az ok: Donald Trump és Jerome Powell, az amerikai jegybankelnök között feszült huzavona alakult ki a kamatcsökkentés miatt…

Hogy is van ez… korábban már írtam róla milyen tényezők, hogyan mozgatják az arany árfolyamát. A legintenzívebb mozgást kétségtelenül a Fed kamatpolitikája szolgáltatja, vagyis az amerikai állampapírok kamatainak emelése, illetve csökkentése.

Ha emelkedik a kamat, a befektetők inkább a papírt választják, ha csökken, az aranyat. Mindkét eset igen intenzív ármozgást generál. A mostaniból az aranybirtokos csak jól jöhet ki. Nyer, bármi történjék is.

Nézzük miért..

Trump régóta követeli a kamatcsökkentést, nem véletlenül: már negyed–fél százalék csökkentés is több billió dollár kamatmegtakarítást hozna az amerikai költségvetésnek. Politikai súlyát latba vetve, minden fronton ezért kampányol. Már Powell felmentését is kilátásba helyezte, amire még soha korábban nem volt példa. Amerika mindig is kínosan ügyelt jegybankja függetlenségére, bármely befolyástól mentes voltára. A Financial Times is írt erről…

Trump intenzív (néhol elég durva – több ízben nyilvánosan beszólogatott a jegybankelnöknek) kampányával szemben, Powell óvatosan és megfontoltan kezeli ezt a kérdést. Joggal. Hiszen egy elhamarkodott kamatcsökkentés, most az amúgy is látványosan gyengülő dollár mellett (már 337 forint a dollár) újra felpörgetné az amerikai inflációt. 

Más kérdés, hogy a piac és Trump már eldöntötték: a kamatvágás meglesz.

Csak az időzítés nyitott – de ebből az arany mindenképpen jól jön ki, mert vagy a kamat csökken (→ ami az amerikai állampapíroknál vonzóbb befektetéssé teszi az aranyat), vagy pedig a dollár gyengül tovább  (→ ami az arany árát emeli). Vagyis, most úgy áll a helyzet, az arany igencsak nyerő széria elé néz.

Bár az elmúlt 20 év sem telt akárhogyan… bármelyik valutában kifejezett aranyárra pillantunk azt látjuk, az arany mindegyikben remekelt. Hadd hívjam fel külön a figyelmet, az elmúlt egy év teljesítményére: 38%! Vagyis az elmúlt egy évben, dollárban 38%-ot drágult az arany. Nem rossz… és még csak most jön a java! 

Hogyan hat mindez az ezüstre?

1. Kamatvágás és dollárgyengülés → a nemesfémek általános erősödéséhez vezet

  • Az ezüst is profitál abból, hogy ha csökkennek a kamatok, mert a dollár kevésbé vonzó.
  • Ilyenkor a befektetők nemesfémekhez menekülnek – és az ezüst szinte mindig együtt mozog az arannyal, csak sokszor nagyobb amplitúdóval.

2. Trump–Powell vita → piaci bizonytalanság

  • A bizonytalanság mindig a „safe haven” eszközöket erősíti. Az arany az első számú menekülőeszköz, de az ezüst is részesül ebből a hatásból.
  • Ráadásul ha az arany gyorsan drágul, sok befektető átvándorol az olcsóbb ezüstbe.

3. Ipari kereslet külön tényező

  • Az ezüst árát nem csak befektetési kereslet hajtja, hanem az ipari felhasználás is. (napelemek, elektronika, orvosi eszközök).
  • Így ha a kamatvágás miatt a dollár gyengül, és emiatt globálisan erősödik a gazdasági aktivitás (pl. olcsóbb finanszírozás ipari cégeknek), az közvetetten szintén támogatja az ezüst árát.
Végül nézzük meg, mit produkált az ezüst az elmúlt 20 évben… Nos, megállapíthatjuk, már most lepipálta az ugyancsak szépen teljesítő aranyat, a maga 39%-ával. 

Garantálom, hogy fogunk még ilyen teljesítményeket látni az elkövetkező években! A kérdés csak az, kinek mekkora mennyiséget sikerül e nemes szépségekből addig felhalmozni… mert minél többet → a velük járó pénzügyi előny is annál szebben mutat majd!